14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi. Data ta jest nieprzypadkowa. W Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi:

π= 3,141592653589793238462643…

Liczba Pi jest najsławniejszą liczbą w matematyce. Gdyby przyznawano liczbom Oscary, Pi dostawałaby nagrodę co roku.

Liczba Pi to długość obwodu koła (okręgu) podzielona przez długość średnicy (odcinek przechodzący przez środek koła).
Jej wartość, nie zależy od rozmiarów koła. Czy koło jest duże, czy małe, π jest zawsze takie samo. Dlatego liczba π to stała matematyczna.
W naszej szkole również przyłączyliśmy się do obchodów Dnia Liczby Pi. Młodsi uczniowie zapisali rozwinięcie dziesiętne liczby Pi na długim arkuszu papieru. Starsi uczniowie wykonali eksperyment. Upewnili się, czy rzeczywiście, zawsze długość okręgu podzielona przez długość średnicy, to w przybliżeniu 3,14.