Bezpieczeństwo w sieci

Informacje  dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
• Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomocy?

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod
nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

Co powinno zwrócić uwagę :

• Zmiana w zachowaniu (nadmierne zainteresowanie jakimś tematem, przygnębienie, skrajne zmiany nastroju)
  • Zmiana w stylu ubierania się np. nadmierne zasłanianie ramion, nóg (może to świadczyć o ukrywaniu samookolaczeń)
  • Ukrywanie nośników informatycznych przed Rodzicami
  • Wychodzenie z pokoju podczas odbierania telefonów, wiadomości
  • Obniżenie wyników w nauce
  • Spadek zainteresowania dotychczasowymi zajęciami
  • Niechęć do rozmowy i spędzania czasu z Rodziną

Jak można zapobiegać :
Wszystkie badania wskazują , że do czynników chroniących przed różnego typu uzależnieniami w tym od gier komputerowych jest:
- silna więź emocjonalna z rodzicami
- zainteresowanie nauką szkolną
- regularne praktyki religijne
- poszanowanie prawa, norm, wartości i autorytetów społecznych
- przynależność do pozytywnej grupy.

Dlatego warto jak najwięcej czasu spędzać aktywnie z dziećmi , dużo rozmawiać . Nie należy pozostawiać bez kontroli czasu spędzanego przed komputerem i innymi mediami !!!!

Gdzie w Gdańsku można szukać pomocy- bezpłatnie :
1. Konsultacje psychologiczne - Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne ( nie obowiązują żadne skierowania ) :
PP-P 3 ul.Wałowa 21, tel.: 58 301 07 21
2. Centrum Interwencji Kryzysowej – sytuacje nagłe, czynne całą dobę (dyżur psychologa) - plac Gustkowicza 13, 80-001 Gdańsk ;Telefon: 58 511 01 21
3. Gdański Centrum Profilaktyki Uzależnień -ul. Dyrekcyjna 5, 80-852 Gdańsk;
Telefon: 58 320 02 56
4. Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Racławicka 17, 80-406 Gdańsk;Telefon: 58 347 89 30

Pomoc medyczną –specjalistyczną można uzyskać w :
Poradniach Zdrowia Psychicznego – na konsultacje lekarzem –psychiatrą nie trzeba mieć skierowania !
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku - Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzież , ul. Srebrniki 17, 80-282 Gdańsk
Telefon: 58 524 75 00
Pełna informacja o placówkach pomocowych w PIK - Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym http://wsparciewgdansku.pl/kontakt lub tel.787 960 860

W sytuacji gdy posiadacie Państwo informacje lub podejrzenie , że dzieci /młodzież są namawiani do zachowań ryzykownych należy niezwłocznie powiadomić Policję